Sisi a hudba

13. října 2009 v 15:58 | Aneta
Zajímavé téma, kterému se věnovala i autorka webu www.kaiserin-sissi.vzpomina.cz. V tomto článku, mě také zaujalo a proto jsem se rozhodla taky vytvořit "jakýs takýs" článek na toto téma. Jaký měla Alžběta vztah k hudbě a k tanci všeobecně? Líbila se Alžbětě klasická hudba Mozarta, Beethovena nebo měla ráda romantické valčíky Strausse? Jaký měla vztah k tanci? Upozorňuju, že informace většinou nemám nějak ověřné.
Jediná fotografie, kde se Sisi nachází u nějakého hudebního nástroje (druhá zprava). Fotografie pochází od L. Angerera z roku 1861. U klavíru sedí hraběnka Mathilda Windisgrätz.

Víme, že Alžběta více než hudbě, dávala přednost spíše poezii. Všeobecně se o Alžbětě a jejím vztahu k hudbě moc neví. Nějakou dobu prý dostávala klavírní lekce, ale brzy s nimi přestala. Měla velmi ráda citeru, oblíbený hudební nástroj jejího otce, který ji měl i na vrcholu Cheopsovy pyramidy. Také zbožňovala maďarskou lidovou hudbu. Nijak zvlášť neměla ráda Wagnera, oblíbence jejího bratrance Ludvíka.
Sisi si prý zamilovala hudbu Verdiho a to zejména při jejím pobytu na Madeiře. Její oblíbený tanec byla čtverylka a tance, které se tancovaly na maďarskou a cikánskou hudbu. Klasickou hudbu v lásce neměla, především proto, že bývala spojená s oficiálními a veřejnými akcemi a ty Alžběta nemohla vystát.
Také víme, že den před smrtí koupila jako dárek pro Marii Valerii orchestrion s hudbou z Aidy, Carmen, La Traviata a Rigoletta. A právě hudbu z Traviata Alžběta v jednom z období poslouchala téměř nepřetržitě.
A jaký byl její vztah k valčíku? Jaké bylo její stanovisko k "modrému Dunaji"? A nebylo dokonce nějaké dílo věnováno Alžbětě, kupříkladu k její svatbě nebo stříbrnému výročí? Nebo přímo inspirované jejím životem? Dle mého názoru by se jistě něco našlo. Zejména v prvních letech jejího manželství, kdy se stala mladou císařovnou a žila ve Vídni. Osobně si ale nemyslím, že by se jí líbila hudba Strausse a podobných autorů i když by bylo jistě velmi hezké, kdyby Strauss jr. věnoval "An der schönen blauen Donau" jejich císařovně. Pravděpodobně by to málo ocenila, ale jako dárek by to nebylo špatné, ne?
A valčík? Alžběta milovala tanec, především již zmíněnou čtverylku a podobné maďarské a cikánské tance, tak proč by nemohla mít ráda valčík? Ovšem maďarské tance byly úplně něco jiného. A hlavně - byly maďarské a pro Sisi vše maďarské znamenalo krásné. Valčík byl nicméně rakouský. Původně byl také považován za nemorální tanec, protože muž se ženou tančí ve velké blízkosti. Sisi nenáviděla tělesný kontakt, proto by tento tance mohla považovat za zvlášť nepříjemný.
Z toho co vím, Alžběta, jak se zdá, nechovala nijak velkou lásku k hudbě. Tančit valčík, oblíbený u dvora, určitě uměla a v maďarsku si pak možná zatančila i něco jiného...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Já | 17. října 2009 v 12:49 | Reagovat

Ještě jsi zapomněla na tu fotografii z Madeiry.

2 Jana Jana | E-mail | 5. června 2012 v 14:08 | Reagovat

Máluju wáš tanec jste super :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama