Marie Valérie - deník nejmilejší dcery císařovny Alžběty Rakouské

6. září 2009 v 11:13 | Aneta |  Knihy

Autor: Martha Schadová, Horst Schad
Nakladatelství: Ikar
Počet stránek: 336
Rok vydání: 2007

Anotace:
Arcivévodkyně Marie Valérie si psala deník od svých osmi let. Nejprve z pohledu dítěte, později dospívající dívky, líčí drobné epizody i zásadní události odehrávající se v jejím okolí, svěřuje se se svými názory na život na vídeňském dvoře, který neměla v lásce stejně jako její matka, píše o příhodách v matčině bavorském domově a zapisuje si zážitky z cest, na kterých matku provázela. Zmiňuje se o lidech ze své bezprostřední blízkosti, zamýšlí se nad svým složitým vztahem k otci i matce, pohoršuje se nad nenáviděnou otcovou "přítelkyní" Kateřinou Schrattovou, kriticky pohlíží i na bratrovu manželku Stefanii. Sledujeme její prvotní rozpaky nad případným ženichem Františkem Salvátorem, které se záhy změnily v hlubokou lásku. Najdeme zde i smutná, svou bezprostředností otřesná svědectví o tragických událostech v rodině, o záhadné smrti korunního prince Rudolfa i tragické smrti císařovny...

Vlastní názor:
Mně se kniha hodně líbila. Je v ní spousta informací, popis různých situací na vídeňském dvoře a pohled Marie Valerie na dění kolem sebe. Něco úplně jiného než je např. prostý životopis. Setkala jsem se s názorem, že v knize je velké množství osob ve kterých je obtížné se vyznat. S tím sice souhlasím, ale nemyslím si, že by to byla až tak velká překážka v četbě knihy.
Mě nejvíce zaujaly právě různé názory Marie Valérie a její komentáře k různým situacím. Připadala mi velmi svědomitá s touhou být velmi dobrá a hodná.
Rozhodně tuto knihu doporučuju přečíst.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Princessa Princessa | Web | 8. září 2009 v 9:45 | Reagovat

četla jsem a doporučuji.

2 Romy Romy | 3. května 2010 v 17:08 | Reagovat

Já si ji teprve chci předčíst. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama