Září 2009

Aktualizace 1

30. září 2009 v 7:50 | Aneta |  O blogu

Tak v tomto článku budu vždy jednou za čas psát, co všechno jsem přidala nebo udělala na blogu. Zároveň sem budu psát, co dalšího na tomto blogu chystám. Budu tomu říkat aktualizace - nic lepšího mě nenapadlo. Jak často je budu psát to nevím, bude to podle přibývání článků na blogu, ale budu se je snažit přidávat pravidelně každý měsíc. A tady je hned první:

 • upravena rubrika děti císařovny, vytvořeny rozcestníky - zde
 • doplněny obrázky do článku obrazy císařovny na koni a obrazy císařovny se psi - zde a zde
 • vytvořen článek obrázky Alžběty s Františkem Josefem - postupně budu přidávat další obrázky - zde
 • vytvořen článek obrázky Alžběty v mládí - zde
 • přidány 2 písně do muzikálu Elisabeth - zde a zde
 • přidána anotace a vlastní názor ke knize Marie Valérie - deník nejmilejší dcery Alžběty Rakouské - zde
 • přidány obrázky Alžbětiny posmrtné masky - zde
 • vytvořen článek s fotografiemi Alžběty v bílých šatech - zde
 • článek o fotografii Alžběty - zde
 • přidán obrázek Alžbětina prstenu - zde
 • přidány obrázky a litografie Alžběty s rodinou - zde, zde a zde
 • přidán životopis Pii Douwes - představelky Elisabeth - zde
 • přidány obrázky Alžbětiných šperků - zde
 • film Das Schicksal derer von Habsburg - zde
 • článek o Hofburgu - zde
 • přidán text a obrázek ke článku o smutečních špercích císařovny - zde
 • přidán popisek ke smutečnímu klobouku - zde
 • přiádny obrázky ve formátu gif - zde
Jinak se ještě omlouvám za několik zmizelých obrázků na blogu. Docela mě to štve. Bohužel jsem zatím nezjistila, proč se mi jich tolik vykřížkovalo. Budu se snažit tenhle problém postupně řešit.

Gif obrázky

29. září 2009 v 11:21 | Aneta |  Upravené obrázky

Hofburg

25. září 2009 v 15:23 | Aneta |  Vídeň
Hofburg po sedm staletí řídil dění v celém habsburském impériu. Zde sídlili členové rakouské vládnoucí dynastie a z bývalého hradu vytvořili grandiózní rezidenční sídlo plné přepychu a císařské záře. K vlastnímu paláci přiléhají i další objekty a zahrady formující areál překypující historií a nádherou. Dostanete se sem jednoduše - Hofbug leží v centru na Ringstrasse blízko ostatních hlavních památek a nejližší stanice metra je Museumsquartier (linka U5).

Hofburg se od svého založení ve 13. století postupně měnil a s bohatstvím svých majitelů přibíral nové a nové architektonické prvky a doplňky, takže zde nyní můžete shlédnout směsici stylů od gotiky po art nouveau. V komplexu sídlí kromě kanceláře rakouského prezidenta více než dvacítka nejzásobenějších rakouských muzejí a nespočet dalších institucí, jejichž návštěva spolehlivě vyplní několik dní. Velké přízni se těší expozice císařské Klenotnice (Schatzkammer), kde můžete vidět Korunu svaté říše římské, císařskou korunu rakouskou či další poklady z nejdražších. Vedle ní je tu budova Albertiny - nejnavštěvovanější rakouské muzeum obsahující stovky malířských veleděl od grafických mistrů jako byli Dürer, Rubens nebo Picasso. Sídlí tu též Rakouská národní knihovna, Muzeum Efezu a řada dalších.

Hofburgskou specialitou je Španělská dvorní jezdecká škola (Spanische Hofreitschule) s tradicí delší než čtyři století. Světoznámá je díky fenomenálnímu lipicánskému baletu, což je jezdecká drezúra bílých hřebců za zvuku klasické hudby předváděná v místní nádherné jízdárně postavené Josefem Emanuelem Fischerem z Erlachu. Lístky na samotné představení jsou drahé, ale nabídnou nahlédnutí pod pokličku světově nejdéle provozované koňské drezúry a nezapomenutelný zážitek. Pokud Vás zajímá něco z historie zdejších praktik, není lepší volby než navštívit přilehlé Muzem lipicánů.

Před Hofburgem se rozléhá náměstí Heldenplatz sousedící s květinovým parkem Volksgarten. Uprostřed něho můžete obdivovat sochy arcivévody Karla a prince Evžena Savojského. Náměstí z východu uzavřené podkovou hlavní budovy Hofburgu není jen prázdným dlážděným prostorem, ale slouží jako jeden ze symbolů rakouské národní identity.


Das Schicksal derer von Habsburg

25. září 2009 v 15:06 | Aneta |  Filmy

(Německo, 1928)
Režie: Rudolf Raff

Film pojednávající o velikosti a úpadku habsburské rodiny. Do dnešních dob se z něj dochovaly pouze zbytky z italské a něměcké verze. Toto video, snažící se rekonstruovat přeživší materiál, ukazuje velmi oblíbené historické postavy z filmu jako jsou Sissi, Mary Vetserová, Rudolf, František Josef.
Hrají:
Fritz Spira - František Josef
Erna Morena - Alžběta
Alfons Fryland - Rudolf
Willi Hubert - František Ferdinand
Maly Delschaft - Stefanie
Irene Kraus - Helena Vetserová
Carmen Cartellieri - hraběnka Larischová
Zajímostí je, že Marie Vetserová byla hrána mladou Leni Riefenstahl, budoucí filmařkou a fotografkou nacistického režimu milovanou a respektovanou Hitlerem.
Kdo je Pia?

22. září 2009 v 14:26 | Aneta |  Pia Douwes

Pia Douwes je v současnosti největší muzikálovou hvězdou v oblasti německo-rakousko-holandského prostoru. Narodila 5. srpna 1964 v Amsterdamu. Původně ani zpěvačkou být nechtěla, ale v 19ti letech se jí zalíbil tanec a tak odjela do Londýna studovat tanec. V Lodnýně studovala baletní akademii. Po roce se vydala do Vídně na muzikálový workshop. V roce 1986 dostala první roli a úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Cestu k hvězdné kariéře jí otevřel muzikál Elisabeth. Roli Elisabeth si zahrála ve světové premiéře v roce 1992. Následně již její kariéra jenom stoupala. Vrátila se do Holandska, kde si získala popularitu a roli Elisabeth si zahrála i v prvním holandském uvedení, následně v německém Essenu a nejnověji také v evropské tour v Berlíně. V Holandsku i Německu pak hrála mj. roli Mylady de Winter ve Třech Mušktýrech (pozn. je to jiná verze, než ve které hrála Maya H). V roce 2004 se s rolí Velmy Kelly v muzikálu Chicago dostala do londýnského West Endu a následně na americkou Broadway. Byla první holandskou herečkou, která získala hlavní roli v USA na Broadwayi. Kromě mnoha rolí v muzikálech se v roce 2007 objevila jako porotce v holandské reality show, která hledala představitelku Evity do nového holanského uvádění. Roli porotkyně si zopakovala i v Německu při hledání představitelů hlavních rolí muzikálu Tarzan v Berlíně. Pia se podílela i na několika demo nahrávkách muzikálů např. Rebecca. Navíc samozřejmě vystupuje na různých galavečerech, koncertech a open-air festivalech.
Alžběta s rodinou

22. září 2009 v 13:49 | Aneta |  Obrazy
s bratrem Carlem Theodorem
Alžběta se svými dětmi v maďarsku
Alžběta s rodinou v Itálii
císařovna Alžběta s Františkem Josefem a dětmi Rudolfem a Giselou

Alžbětin prsten

20. září 2009 v 13:14 | Aneta |  Její krása


Fotografie Alžběty?

9. září 2009 v 13:06 | Aneta |  Zajímavosti týkající se Alžběty

Na počátku devadesátých let v publikaci věnované císařovně se objevila fotografie Alžběty o které se hodně diskutuje. Jde o fotografii z roku 1891, na které by měla být zobrazena císařovna sedící u malého pracovního stolu a její společnice Ida von Ferenczyová. Podmíněný způsob je nutností, protože jde o pochybnou fotografii. Může být falešná nebo skutečná? Podívejme se, co je zač.


Fotografie patřící do soukromé sbírky byla poprvé představena v roce 1986 na výstavě konající se ve vile Hermes ve Vídni. Titulek, který k této příležitosti vydal katalog zní takto: Fotografie byla pravděpodobě pořízena během Vánoc roku 1891. Scéna v soukromí ukazuje jednoduše oblečenou císařovnu s jednoduchým účesem. Kromě císařovny, která by zde měla mít 53 nebo 54 let, tu sedí i její dvorní dáma Ida von Ferenczyová. A zajímavá poznámka - některé z fotografií v místnosti byly přidány v laboratoři v pozdější době.


První věc, která vyvolává pochybnost o pravosti snímku jsou drobnosti. Žena, která by měla být císařovnou má jednoduchý drdol. Víme, že vlasy císařovny byly velmi dlouhé a nikdy nebyly sepnuty v tomto účesu. Rovněž se zdá divné, že žena, která se chrání před fotografy, jim bude k dispozici zrovna takhle. Druhá žena by měla být Ida von Ferenczyová, o níž víme, že byla o čtyři roky mladší než Sisi. Je možné, že této osobě na fotce je jen 49 let? Zdá se to nepravděpodobné. Očividně můžeme začít přemýšlet o tom, že žena sedící u stolu by mohla být hraběnka Marie Festetiscová, další císařovnina dvorní dáma. Jedna z možností totiž je, že lidé, předkládající tuto fotografii potřebovali odůvodnit přítomnost dvou osob, jejichž identita nebyla jistá. Nemělo by se zapomínat na to, že se s fotografií manipulovalo v laboratoři a neexistuje o ní nic na co by se dalo objektivně spolehnout.
Jeden detail, vrhající stín na tento dokument. Žena, o které si myslíme, že je císařovnou má prsten. Víme, že Alžběta nenosila prsteny a svatební prsten nosila zavěšený na řetízku na krku. Víme také, že Ida von Ferenczyová a Marie Festeticsová, obě maďarky, byly jako dvorní dámy císařovny většinou spolu a je pravděpodobné, že jsou spolu i zobrazeny. Je tedy možné, že v pozadí vidíme Idu von Ferenczyovou a v popředí by mohla být Marie Festeticsová?

Zda je císařovna zobrazena na fotografii může rovněž pomoci rozluštit cenné svědectví hraběnky Irmy Sztárayové, císařovniny společnice v posledních letech. Na soukromé schůzce na jachtě Miramare u francouzského pobřeží v roce 1896, si hraběnka napsala do svého deníku: "Na jachtě měli jíst císařovna v doprovodu bývalé císařovny Evženie a prince Waleského. Když se podávala káva přišel královský průvod vyfotografovat námořní důstojník. Tyto obrázky jsou sice pěkné, ale císařovnu nezobrazují. Nic ji nemohlo přesvědčit, aby se nechala vyfotografovat." Je tedy na místě si položit otázku, jestliže Alžběta odmítla být vyfotografována při jedné příležitosti u níž se předpokládá, že byla na vysoké reprezentativní úrovni, učesaná a dobře oblečená k přijímání hostů, jak je možné, že by souhlasila se zvěčněním v soukromí a vypadající tak unaveně?Posmrtná maska

8. září 2009 v 9:24 | Aneta |  Fotografie

Eine Kaiserin muß glänzen

8. září 2009 v 9:17 | Aneta |  Muzikál Elisabeth
Berlín 2008
Sophie - Maike Katrin Schmidt
Elisabeth - Annemieke van Dam
Franz Joseph - Markus Pol


Vídeň, 2005
Sophie - Lenneke Willemsen
Elisabeth - Ruth Kraus
Esterhazy - Kerstin Ibald
Franz Joseph - André Bauer


Vídeň, 2005
Sophie - Else Ludwig
Elisabeth - Maya Hakvoort
Esterhazy - Kerstin Ibald
Franz Joseph - André BauerStuttgart, 2006
Sophie - Katherine Krueger
Elisabeth - Pia Douwes
Esterhazy - Anna Thorén
Franz Joseph - Ivar Helgason


Essen
Sophie - Sabine Maria Reiß
Elisabeth - Maike Boerdam
Esterhazy - Juliana Albrecht
Franz joseph - André Bauer


Vídeň, 1992
Sophie: Else Ludwig
Elisabeth: Pia douwes
Esterhazy: Isabella Fritdum
Franz joseph: Viktor Gernot
Lucheni: Ethan Freeman


Vídeň, 1996
Elisabeth - Maya Hakvoort
Sophie - isabel weicken
Esterhazy - Tina staudacher
Franz Joseph - Leon van Leeuwenberg


Text v Čj:
Císařovna musí zářit
SOPHIE:
Kde je císařovna?
HRABĚNKA:
Ještě spí, Jasnosti!
SOPHIE:
Tak to je nejvyšší čas ji vzbudit!
Císařovna je ještě velmi mladá,
potřebuje ještě vedení.
Je čas ji naučit, co se sluší.
Čas, kdy ji někdo naučí do všeho se vpravit.
Je naprosto zvenkovštělá.
DVORNÍ DÁMY:
Naprosto správně!
SOPHIE:
Nebere své povinnosti vážně.
DVORNÍ DÁMY:
Velmi špatně!
SOPHIE:
Necvičila poslušnost,
je zamilovaná sama do sebe a není vůči sobě přísná.
Císařovna musí zářit
při vědomí svých povinností.
Musí se dynastii dát
a vzdát.
DVORNÍ DÁMY:
Vskutku!
ELISABETH:
Co se děje?
SOPHIE:
Mé dítě, tady se tak dlouho nevyspává.
ELISABETH:
Proč?
SOPHIE:
Nestrpím žádnou zahálku!
ELISABETH:
Byla jsem tak unavená...
SOPHIE:
V pět hodin ráno začíná den,
přesně s odbíjením zvonu každé ráno.
ELISABETH:
Ale Franz-Josef mi řekl,
že bych si dneska měla odpočinout.
SOPHIE:
Odpočinout od čeho? Ptala jsem se ho.
Vím, že jsi se dnes v noci šetřila.
ELISABETH:
To nemůže být pravda...
SOPHIE:
To jsem říkala též -
ELISABETH:
Tohle by Vám neřekl!
SOPHIE:
Můj syn přede mnou nemá žádné tajnosti.
ELISABETH:
To není pravda!
SOPHIE:
Tak se ho zeptej sama..
ELISABETH:
To udělám -
SOPHIE:
Přišel sem se mnou!
Věř mi, mé dítě, myslím to dobře.
ELISABETH:
Přirozeně.
SOPHIE:
Nepřeji si žádné hádky!
ELISABETH:
Já také ne.
SOPHIE:
Připrav se na obřad,
pak s tebou budu hned spokojená.
ELISABETH:
Chci si dnes vyjet na koni -
SOPHIE:
Jak hrubé!
HRABĚNKA:
A příliš riskantní!
SOPHIE:
Jako císařovna si tu nemůžeš klusat kolem na koni.
HRABĚNKA:
Jak odporné!
ELISABETH:
Proč ne?
SOPHIE:
Protože se nesmí dělat nic,
co je podle protokolu přísně zakázáno.
SOPHIE, HRABĚNKA:
Císařovna musí zářit
při vědomí svých povinností.
Musí se dynastii dát
a vzdát.
SOPHIE:
Ukaž mi zuby!
HRABĚNKA:
Z dobrého důvodu.
ELISABETH:
Zuby?
SOPHIE:
Ano! Je to tak těžké?
HRABĚNKA:
Otevřete ústa!
SOPHIE:
Jsou příliš žluté, to nesmí být.
ELISABETH:
Jsem snad kůň?
SOPHIE:
Ach ne! Dokonce předkus -
ELISABETH:
Jen mě pořád dokola kritizujete.
Co chci, je zakázáno.
SOPHIE:
Chci, aby ses stala císařovnou.
Ještě nejsi zkrocena a vychována!
ELISABETH:
Myslím, že mi jen závidíte...
SOPHIE:
Závidím?
To je opravdu k smíchu!
ELISABETH:
Chci...
SOPHIE:
Nauč se nejprve skromnosti.
ELISABETH:
Já jen chci...
SOPHIE:
Ne!
ELISABETH:
Pomoz mi, Franz-Josefe!
Podívej se, jak mě tvá matka trápí!
HRABĚNKA, DVORNÍ DÁMA:
Císařovna musí zářit
při vědomí svých povinností.
Musí se dynastii dát
a vzdát.
SOPHIE (současně):
Přenechej ji mně, synu.
Vychovám, já už ji vychovám.
Přenechej ji mně, můj synu.
Já už ji vychovám.
ELISABETH (současně):
Ona mě trápí, ona mě vězní.
Pomoz mi, neopouštěj mě!
FRANZ-JOSEPH:
Zapomeň na hrdost, staň mi po boku,
bude lepší pro nás oba, když budeš
následovat rady mé matky.
SOPHIE:
Buď přísný! Buď silný!
ELISABETH:
Takže mě necháš na holičkách...

Text v Nj:
Eine Kaiserin muss glänzen
SOPHIE:
Wo ist die Kaiserin?
GRÄFIN ESTERHÁZY-LIECHTENSTEIN:
Sie schläft noch, Hoheit!
SOPHIE:
Dann wird es höchste Zeit, sie aufzuwecken!
SOPHIE:
Die Kaiserin ist noch sehr jung.
Sie braucht noch manche Förderung.
Zeit, dass sie lernt, was sich gehört.
Zeit, dass sie jemand lehrt, sich zu fügen.
Sie ist verbauert ganz und gar.
HOFDAMEN:
Ganz recht!
SOPHIE:
Nimmt ihre Pflichten hier nicht wahr.
HOFDAMEN:
Sehr schlecht!
SOPHIE:
Hat das Gehorchen nicht geübt, ist in
sich selbst verliebt und nicht streng mit sich.
Eine Kaiserin muss glänzen
im Bewusstsein ihrer Pflichten.
Muss die Dynastie ergänzen
und verzichten.
HOFDAME:
In der Tat!
ELISABETH:
Was ist denn los?
SOPHIE:
Mein Kind, man schläft hier nicht so lang.
ELISABETH:
Warum?
SOPHIE:
Ich dulde keinen Müßiggang!
ELISABETH:
Ich war so müde...
SOPHIE:
Um fünf Uhr früh beginnt der Tag,
pünktlich beim Glockenschlag jeden Morgen.
ELISABETH:
Aber Franz Joseph hat mit gesagt,
ich sollte mich heut mal ausruhen.
SOPHIE:
Ausruhn wovon? Ich hab ihn gefragt.
Ich weiß, dass du dich heut nacht geschont hast.
ELISABETH:
Das kann nicht sein...
SOPHIE:
Das sagte ich auch -
ELISABETH:
Er würde mich nicht an Sie verraten!
SOPHIE:
Vor mir hält mein Sohn gar nichts geheim.
ELISABETH:
Das ist nicht wahr!
SOPHIE:
Dann frag ihn doch selber...
ELISABETH:
Das werd' ich -
SOPHIE:
Er kam mit mir her!
Glaub mir, mein Kind, ich meine es gut.
ELISABETH:
Natürlich.
SOPHIE:
Ich wünsche keinerlei Disput.
ELISABETH:
Ich auch nicht.
SOPHIE:
Rechte dich nach dem Zeremoniell,
dann bin ich schnell mit dir zufrieden.
ELISABETH:
Ich will heute reiten.
SOPHIE:
Ordinär!
GRÄFIN:
Und zu riskant!
SOPHIE:
Man trabt als Kaiserin nicht umher.
GRÄFIN:
Wie degoutant!
ELISABETH:
Warum denn nicht?
SOPHIE:
Weil man nicht soll,
was nach dem Protokoll streng verboten ist.
SOPHIE, GRÄFIN:
Eine Kaiserin muss glänzen
im Bewusstsein ihrer Pflichten.
Muss die Dynastie ergänzen
und verzichten.
SOPHIE:
Zeig mir mal deine Zähne her!
GRÄFIN:
Aus gutem Grund.
ELISABETH:
Die Zähne?
SOPHIE:
Ja! Ist das so schwer?
GRÄFIN:
Öffnen sie den Mund!
SOPHIE:
Die sind zu gelb, das darf nicht sein.
ELISABETH:
Bin ich ein Pferd?
SOPHIE:
O nein! Jedoch ein Vorbild -
ELISABETH:
Sie kritisieren an mir nur herum.
Was ich auch will, ist verboten.
SOPHIE:
Ich will, dass du zur Kaiserin wirst.
Du bist noch nicht gezähmt und gezogen!
ELISABETH:
Ich glaub', Sie sind nur neidisch auf mich...
SOPHIE:
Neidisch auf dich?!
Das ist wirklich komisch!
ELISABETH:
Ich will...
SOPHIE:
Lern' erst mal bescheiden zu sein.
ELISABETH:
Ich möchte...
SOPHIE:
Nein!
ELISABETH:
Hilf mir, Franz Joseph!
Sieh, wie deine Mutter mich quält!
HOFDAME & GRÄFIN:
Eine Kaiserin muss glänzen
im Bewusstsein ihrer Pflichten.
Muss die Dynastie ergänzen
und verzichten.
SOPHIE (gleichzeitig):
Überlass sie mir Sohn!
Ich erzieh, ich erzieh sie schon.
Überlass sie mir, mein Sohn!
Ich erzieh sie schon.
ELISABETH (gleichzeitig):
Sie quält mich, sie sperrt mich ein!
Hilf mir, lass mich nicht allein!
FRANZ JOSEPH:
Vergiss den Stolz, steh mir zur Seite.
Es wäre besser für uns beide, wenn du
dem Rat von meiner Mutter folgst.
SOPHIE:
Sei streng! Sei stark!
ELISABETH:
Also, lässt du mich im Stich...

Texty pocházejí z vídeňské verze
Marie Valérie - deník nejmilejší dcery císařovny Alžběty Rakouské

6. září 2009 v 11:13 | Aneta |  Knihy

Autor: Martha Schadová, Horst Schad
Nakladatelství: Ikar
Počet stránek: 336
Rok vydání: 2007

Anotace:
Arcivévodkyně Marie Valérie si psala deník od svých osmi let. Nejprve z pohledu dítěte, později dospívající dívky, líčí drobné epizody i zásadní události odehrávající se v jejím okolí, svěřuje se se svými názory na život na vídeňském dvoře, který neměla v lásce stejně jako její matka, píše o příhodách v matčině bavorském domově a zapisuje si zážitky z cest, na kterých matku provázela. Zmiňuje se o lidech ze své bezprostřední blízkosti, zamýšlí se nad svým složitým vztahem k otci i matce, pohoršuje se nad nenáviděnou otcovou "přítelkyní" Kateřinou Schrattovou, kriticky pohlíží i na bratrovu manželku Stefanii. Sledujeme její prvotní rozpaky nad případným ženichem Františkem Salvátorem, které se záhy změnily v hlubokou lásku. Najdeme zde i smutná, svou bezprostředností otřesná svědectví o tragických událostech v rodině, o záhadné smrti korunního prince Rudolfa i tragické smrti císařovny...

Vlastní názor:
Mně se kniha hodně líbila. Je v ní spousta informací, popis různých situací na vídeňském dvoře a pohled Marie Valerie na dění kolem sebe. Něco úplně jiného než je např. prostý životopis. Setkala jsem se s názorem, že v knize je velké množství osob ve kterých je obtížné se vyznat. S tím sice souhlasím, ale nemyslím si, že by to byla až tak velká překážka v četbě knihy.
Mě nejvíce zaujaly právě různé názory Marie Valérie a její komentáře k různým situacím. Připadala mi velmi svědomitá s touhou být velmi dobrá a hodná.
Rozhodně tuto knihu doporučuju přečíst.


Die Gaffer

6. září 2009 v 10:51 | Aneta |  Muzikál Elisabeth
Vídeň, 2005
Lucheni - Serkan Kaya
Elisabeth - Maya Haakvort
Franz Joseph - André Bauer
přibližně od 7:30


Text v Čj:
Čumil
LUCHENI:
Přistupte blíže, panstvo.
Budete svědky, jak rakouský císař
ze své nevěsty manželku udělá.
Naplnění manželství je předpokladem
narození následníka trůnu.
Proto, ctěné publikum,
je toto objetí veřejným zájmem!
ELISABETH:
Jednají se mnou, jako bych byla chovné zvíře.
FRANZ-JOSEPH:
Na to si musíš zvyknout,
když žiješ se mnou.
ELISABETH:
Kdybys jen nebyl císařem,
neexistovalo by nic, co by nás rozdělovalo.
LUCHENI:
Ptáček vletěl do klece, dvířka se zavřela.
Můžeme mít lidu za zlé,
že si chce zvířátko prohlédnout?
Raritu, na svobodě narozené a ještě nedrezírované!

Text v Nj:
Die Gaffer
LUCHENI:
Treten Sie näher, meine Herrschaften.
Werden Sie Zeuge, wie der Kaiser von Österreich
seine Braut zur Gattin macht.
Der Vollzug der Ehe ist die Voraussetzung
für die Geburt des Thronfolgers.
Deshalb, verehrtes Publikum,
ist diese Umarmung von öffentlichem Interesse!
ELISABETH:
Man begafft mich, als wär' ich ein selt'nes Tier.
FRANZ JOSEPH:
Daran musst du dich gewöhnen,
wenn du lebst mit mir.
ELISABETH:
Wenn du bloß kein Kaiser wärst,
gäb es gar nichts, was uns trennt.
LUCHENI:
Das Vöglein ist in den Käfig geflogen, die Gittertür wird zugemacht.
Kann man's dem Volk verdenken,
dass es das Tierchen besichtigen will?
Eine Rarität, in Freiheit geboren und noch nicht dressiert!

Texty a překlad z vídeňské verze 2005


Obrázky Alžběty jako mladé dívky

6. září 2009 v 10:38 | Aneta |  Obrazy
Fotografie podle akvarelu Franze Dietricha. V pozadí Stranberské jezero.
Alžbětina příprava na svatbu s Františkem Josefem.
Autor Jägermayer Gustav 1854

Reprodukce obrazu od Antona Einsla.