Autoři

28. května 2009 v 11:33 | Aneta |  Muzikál Elisabeth
Autorem původního rakouského muzikálu paradoxně nejsou rakušané, ale Němec z Prahy, autor libreta Michael Kunze a hudební skladatel z Maďarska - Sylvester Levay. Režie původní vídeňské verze se ujal Harry Kupfer (také Neměc) a originální choreografii má na svědomí Denis Calahan (USA). Takže na rakouském muzikálu, který měl premiéru 3. září 1992 v Theater an der Wien (Divadlo na Vídeňce) v rakouské metropoli.

SYLVESTER LEVAY - HUDBA
Sylvester Levay se narodil 16. května 1945 v bývalé Jugoslávii, dnešním Srbsku. V roce 1972 se
přestěhoval do německého Mnichova, kde se poznal se svým uměleckým partnerem Michaelem Kunze. Od roku 1980 do roku 2000 žil v Hollywoodu a věnoval se psaní filmové hudby. Momentálně žije střídavě v Los Angeles, Mnichově a Vídni. Se ženou Monicou má dceru Alici a syna Sylvestra Juniora.
Napsal hudbu k několika seriálům a věnuje se hlavně muzikálům,společně s Michaelem Kunzem kromě Elisabeth napsal muzikál Hexen, hexen, Mozart, Rebecca a Marie Antoinette. Za svoji spolupráci s Michalem Kunzem na písni Fly, robin fly, získal cenu Grammy.
MICHAEL KUNZE - LIBRETO A TEXTY
Michael Kunze se narodil 9. litostopadu v Praze. Jeho rodina odešla do německa a Kunze vyrůstal v Mnichově. Během studia práv v 60. letech začal psát písňové texty pro různé německy mluvící zpěváky a skupiny. Měl ale úspěch i se svými anglickými texty. Následně se začal věnovat muzikálů, nejprve překladům z angličtiny do němčiny,přeložil například Jesus Christ Superstar, Evitu, Cats, muzikály Stephena Sondheima (např. Into the woods).Kromě toho je také autorem německých textů k muzikálu Dracula Karla Svobody.Kromě výše zmiňované spolupráce se Sylvestrem Levayem napsal i texty k muzikálu Tanz der Vampire. Se svojí manželkou Roswithou žije v Grunwaldu u Hamburgu v Německu a jeho žena také vlastní nakladatelství Edition Butterfly, které vydává libreta ke Kunzeho muzikálům. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama